W imieniu Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury Xaverianum zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udział w rekolekcjach "Na dobry początek" roku akademickiego. Wszystkich studentów zapraszamy do angażowania się w życie duszpasterstwa, każdy może tu znaleźć coś dla siebie: teatr, śpiew, zespoły, siatkówka, formacja, modlitwa, ciacho, kawa, herbata, doborowe towarzystwo, gry, zabawy taneczne i nie tylko ;) i wiele innych... Poniedziałek 11 maja, w ramach cyklu „Rozmowy o życiu i o wierze”, w naszym Ośrodku gościć będziemy „Malinę”, czyli ks. Mirosława Malińskiego. Tytuł rozmowy „Dlaczego nikt mnie nie słucha”. Spotkanie odbędzie się w auli o. J. Czaplaka SJ (Xaverianum) o godz. 19.30
Zajęcia projektowe z piątku 10.04.2015 z Programowania metod numerycznych w Matlabie dla grup P6 KBiI i P8 IDM I stac. II-go st. zostają odwołane i zostaną odrobione:
w poniedziałek 20.04.2015 o godzinie 10:05 w sali K-201 z grupą P6; w poniedziałek 27.04.2015 o godzinie 10:05 w sali K-201 z grupą P8; Projekt wstępny wraz z rysunkiem w zakładce dydaktyka / Konstrukcje betonowe 2
Zapraszam po wpisy z przedmiotów:
Konstrukcje Inżynierskie; Budowle Przemysłowe; Betonowe Budowle Specjalne; Programowanie metod numerycznych... w sobotę od 10:30 - 19:30 - pokój 203 A (z krótkimi przerwami ) w niedzielę od 08:20 - 10:00 - sala ks-103 od 10:05 - 16:20 - sala ks-105 W tym czasie będzie można rozliczyć się z projektów i zaległego kolokwium. Konstrukcje inżynierskieKolokwia domyślnie według oficjalnego planu zajęć [link] czas 45 minut
Betonowe budowle specjalne
Kolokwia domyślnie według oficjalnego planu zajęć [link] czas 45 minut Budowle przemysłowe
Kolokwia domyślnie według oficjalnego planu zajęć [link] czas 45 minut
Generalnie z obliczeniami słupów nie powinno być żadnych problemów. Metoda obliczeń sprowadza się do wyznaczenia nośności w postaci nośności kształtownika stalowego, pola betonu lub rdzenia betonowego, oraz dodatkowego zbrojenia w postaci prętów podłużnych. Wyznaczenie nośności różni się w zależności od tego czy mamy do czynieni z kształtownikiem częściowo lub całkowicie obetonowanym czy też z rurą wypełnioną betonem. Proszę obliczyć słup pośredni pierwszej kondygnacji zestawiając obciążenie jak w przykładach. Zachęcam do lektury fragmentu "Budownictwo ogólne tom 5" dotyczącego słupa.
Przykłady obliczeń słupów:
Kod źródłowy zapisany przy pomocy środowiska Matlab, rozwiązujący zagadnienie własne w najprostszym wydaniu dla układu o trzech stopniach swobody. Kod źródłowy
Program uwzględnia ciężary kolejnych stropów 1000 kg każdy. Ponieważ rozpatrujemy układ o wielu stopniach swobody tworzą one macierz bezwładności. Następnie została określona macierz sztywności, po czym, przechodząc przez zagadnienia własne wyłoniono wektory własne drgań swobodnych. Dodatkowo zostały obliczone okresy trzech pierwszych postaci drgań. Wykresy postaci drgań rysowane od dołu budynku po ostatnie piętro. Dla porównania sporządzono animacje trzech pierwszych postaci drgań w programie Robot.
Polecam lekturę artykułu, kara pozbawienia wolności w zawieszeniu za podmiankę osób na egzaminie (w Polsce).
Oszukiwanie na egzaminach to przestępstwo [link] Proszę o rozprowadzenie tej informacji wśród studentów I roku studiów niestacjonarnych II-go stopnia.
Do końca semestru pozostały nam 4 spotkania. Mam pewien pomysł na te zajęcia. Proponuje w oparciu o kody związane z konstrukcjami betonowymi [link], samodzielne opracowanie kodów na obliczanie stalowych elementów ściskanych, rozciąganych i zginanych. Pomocna może się okazać książka "Przykłady obliczeń konstrukcji stalowych" autorów: Goczek Jerzy, Supeł Łukasz, Gajdzik Michał. Podejrzewam, że jest Państwu znana ta pozycja. Kody będziemy tworzyć na podstawie konkretnych przykładów (przepisywanie wzorów, parę pętli, rozgałęzień) a później postaramy się je uogólnić, aby były bardziej uniwersalne. Aby te programy miały sens musimy również stworzyć w Matlabie podstawowe tablice kształtowników stalowych, (dwuteowniki, ceowniki, kątowniki), na wzór kodu "klasa_betonu" [link]. Tablice, z których można kopiować całe tabele znajdują się na stronie: http://www.dziegielewski.info/Tablice/html/tablice.html. Mniej poręczne, ale bardziej obszerne tablice znajdują się na stronie: http://www.staticstools.eu/index.php?lang=PL Można oczywiście spróbować poszukać gotowych kodów Matlaba z tablicami kształtowników stalowych. Jeśli zaakceptują Państwo ten pomysł, na zajęciach podzielimy się pracą nad tablicami i zadaniami do opracowania tak żeby stworzyć możliwie jak największą liczbę programów (tez się w to zaangażuję). Proszę zaopatrzyć się na zajęcia w książkę Goczka (forma papierowa, bądź elektroniczna, jedna na dwie lub 3 osoby wystarczy). W celu policzenia strzemion na ścinanie proszę skorzystać z przykładu dwuprzęsłowego żebra zawartego w "Przykłady obliczeń elementów zginanych zbrojonych jednokierunkowo" [LINK]
Sprężyste wychylenie wierzchołka komina [link]
W imieniu Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury "Xaverianum" zapraszam wszystkich studentów i pracowników wydziału na imprezy i wydarzenia kulturalne w ramach XXI Dni Xaverianum, które odbędą się w dniach 25.11 - 3.12.2014 w budynku duszpasterstwa (ul. O. Józefa Czaplaka 1A, Opole).
Bilety na płatne wydarzenia (Kabaret Hrabi, koncert Anny Marii Jopek) do nabycia w księgarni WAM (45-054 OPOLE, ul. Czaplaka 1, tel. 77 453 16 99) lub bezpośrednio u O. Jacka Drabika SJ [link facebook]. W imieniu Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury "Xaverianum" zapraszam wszystkich studentów i pracowników wydziału na pierwsze spotkanie z cyklu "Rozmowy o życiu i wierze" które odbędzie się dnia 5 listopada 2014 (środa) w budynku duszpasterstwa (ul. O. Józefa Czaplaka 1A, Opole)
Zamieszczam przykładowy projekt fundamentu pod maszynę [link], który będę na poszczególnych zajęciach. Myślę że to znacznie ułatwi i przyśpieszy samodzielne obliczenia.
Zamieszczam przykładowy projekt komina żelbetowego [link], który będę na poszczególnych zajęciach. Myślę że to znacznie ułatwi i przyśpieszy samodzielne obliczenia.
Dodatkowo zamieszczam procedurę obliczania sił w kominie wysokim wywołanych wiatrem [link]. Procedurę tę, krok po kroku omówię na odpowiednich zajęciach. Przeglądając różne opracowania z Matlaba, doszedłem do wniosku, że na początek dobra będzie pozycja książkowa "Matlab Środowisko obliczeń naukowo-technicznych" [link] autorstwa Jerzego Brzózki i Lecha Dorobczyńskiego.
Polecam lekturę pierwszego rozdziału przed naszym kolejnym spotkaniem. Co do darmowego zamiennika programu Matlab "Octave" nie udało mi się zainstalować stabilnej wersji, ale się nie poddaje. Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum zachęca wszystkich studentów do zapoznania się z tegorocznym planem tygodniowym i semestralnym w duszpasterstwie (dla każdego coś miłego :) ). |
Archiwum wpisów
Grudzień 2019
|